اگر تفکر علمی مثل تفکر دینی می بود

مطلب زیر برگرفته از سخنرانی ریچارد داکینز (استاد بیولوژی دانشگاه کمبریج)

اگر به نقشه مذهبی دنیا نگاهی بکنیم، خواهیم دید که در مکان های گوناگون دین های گوناگون وجود دارد. برای نمونه مردم هند بیشترشان هندو هستند و مردم عربستان مسلمان سنی و مردم ایران برای نمونه مسلمان شیعه. اگر من و شما در هندوستان بدنیا می آمدیم احتمال هندو شدنمان خیلی خیلی زیاد بود و اگر در ایران بدنیا می آمدیم شیعه می شدیم. عجیب ترین نکته اینجاست که تمامی ادیان هم خود را کامل ترین و بهترین راه برای سعادت می دانند! 

حال تصور کنید که علم هم مانند دین مرز و محدوده داشت! برای نمونه دانشمندان هندوستان عقیده دارند که دایناسورها بخاطر برخورد شهابسنگ به زمین از بین رفته اند ولی دانشمندان ایرانی فکر می کنند که دایناسورها بخاطر سرما منقرض شده اند و دانشمندان عربستان فرض وجود دایناسورها را بکلی رد کرده اند! 

این مثال ساده نشان می دهد که فرق دین با علم در این است که شما در دین اجازه موشکافی و سوال ریشه ای ندارید و فرض بر درستی مطلب است. این عدم سوال در دین باعث شده است که دین بصورت نژادی از نسلی به نسل دیگر به ارث برده شود بدون اینکه تغییری در آن داده شود. از همین روست که ما اکنون جغرافیای دینی داریم ولی جغرافیای علمی نداریم.

 

/ 5 نظر / 30 بازدید
مرغ پخته!

سلام ودرود چند تا مطلب گذاشتم که به نظر خودم خیلی جالب و خواندنیه اگه دلتون خواست بیاید ببینید.فکر نمیکنم پشیمون بشید

الهام

سلااااااام!!!! چه جال تا حالا بهش دقت نکرده بوووودم!!![متفکر] [گل][گل][گل]

رها

از زاهدان سلام

اشکان

سلام.از وبلاگتون دیدن کردم.دوست دارم باهاتون تبادل لینک کنم.شما هم اگه مایل به این کار هستید به وب من مراجعه کنید و از قسمت تبادل لینک وبم اقدام به این کار کنید.ممنون.

علی

با سلام بنده با نظر شما مخافم زیرا: 1 کی گفته دین ارثی است .کسی که دین را ارث میداند یا دین او ارثی است یقینا در جاهلیت به سر میبرد 2 مو شکافی اتفاقا در ادیان توصیه شده (مخصوصا در تشیع)